Celem wsparcia jest digitalizacja procesów i wdrożenie przez przedsiębiorstwa technologii cyfrowych w związku z koniecznością dokonania zmian sposobu funkcjonowania w warunkach epidemii chorób zakaźnych. “Bon na cyfryzację” ma na celu wzmocnienie odporności MŚP na wypadek kolejnych podobnych kryzysów wywołanych stanem epidemii.

Dofinansowanie BON NA CYFRYZACJĘ Parp- Jakie projekty?

Dofinansowaniu będą podlegały projekty polegające na realizacji następujących zadań:

  • zakup usług programistycznych lub/i zakup oprogramowania gotowego, w tym w formie licencji (z wyłączeniem standardowego oprogramowania biurowego czy księgowego) w celu opracowania lub wprowadzenia rozwiązania cyfryzacyjnego – komponent obligatoryjny projektu, minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych: 60 tys. PLN
  • zakup środków trwałych, w tym maszyn i urządzeń, sprzętu komputerowego lub związanego z przesyłem lub magazynowaniem danych, środków niskocennych, lub/i zakup usług doradczych (w tym branżowych, technologicznych, biznesowych, prawnych) lub/i zakup usług szkoleniowych w celu wdrożenia rozwiązania cyfryzacyjnego – komponent fakultatywny projektu, maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych: 150 tys. PLN.

BON NA CYFRYZACJĘ 2021 – Dla kogo?

O dofinansowanie w ramach działania 6.2: Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji “Bony na cyfryzację” mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z terenu całej Polski. Preferowane będą branże, które szczególnie ucierpiały przez pandemię COVID-19. Weryfikacja przeprowadzona zostanie na podstawie działalności Wnioskodawcy oznaczonej według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007.

O dofinansowanie mogą ubiegać się projekty polegające na wdrożeniu nowego lub znacząco ulepszonego procesu w przedsiębiorstwie, poprzez wykorzystanie technologii cyfrowych. Projekt powinien wpływać korzystnie na zmianę funkcjonujących w przedsiębiorstwie procesów. Korzyści mogą się odnosić do samego przedsiębiorstwa, jego pracowników, odbiorców rynkowych (klientów, dostawców). Realizacja projektu może usprawnić lub uzupełnić już toczące się procesy, lub spowodować zmianę modelu biznesowego/strategii przedsiębiorstwa.

Zasady finansowania i metody rozliczeń

Instytucją pośredniczącą i organizującą program “Bony na cyfryzację” jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Przewidziana suma środków w programie wynosi 110 mln zł, a środki pochodzą z inicjatywy Komisji Europejskiej REACT-UE. Wsparcie przyznawane jest w formie ryczałtu, skalkulowanego przez przedsiębiorcę na podstawie szacunku wydatków do poniesienia w ramach projektu. Rozliczenie projektu nastąpi w formie ryczałtu, bez konieczności weryfikacji dokumentów potwierdzających postęp finansowy projektu, tj. wyłącznie na podstawie dokumentów potwierdzających zrealizowanie przez przedsiębiorcę postępu rzeczowego projektu, w tym osiągnięcie zakładanego celu projektu i jego wskaźników. Przewidywane jest stosowanie systemu zaliczek.

  • maksymalny poziom dofinansowania wydatków kwalifikowanych – 85%
  • minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu – 60 tys. PLN
  • minimalna wartość dofinansowania – 51 tys. PLN
  • maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu – 300 tys. PLN

TERMIN NABORU WNIOSKÓW w ramach działania PARP 6.2 “Bony na cyfryzację”:

  • ogłoszenie konkursu: 6 września 2021 r.
  • rozpoczęcie naboru wniosków: 20 września 2021 r.
  • zakończenie naboru wniosków: 20 października 2021 r.

Pełne informacje, dokumentację, wniosek oraz harmonogram programu PARPWsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na cyfryzację” znajdziesz TUTAJ – na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.